Virtualna knjižnica OŠ Bartola Kašića

DOBRO DOŠLI NA STRANICE NAŠE VIRTUALNE KNJIŽNICE!

Dragi učenici, učitelji, roditelji!

Na ovim stranicama moći ćete pronaći mnoštvo materijala za čitanje, učenje i zabavu, a sve upite možete poslati na mail adresu navedenu u podnožju.

I svaki dan malo čitajte jer, kako kaže stara kineska poslovica:

"Tri dana nemoj čitati knjige i tvoje riječi izgubit će ljepotu".

Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine, kako bi se, bez zatvaranja očiju pred često nelijepom svakodnevicom, barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Cilj projekta je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Povod za to pružaju nam Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja).

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja, a proglašen je 1995. godine na Glavnoj skupštini UNESCO-a. Riječ je o simboličnom datumu u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. godine umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Tom prigodom UNESCO, u suradnji s međunarodnim organizacijama koje predstavljaju tri glavna sektora knjižne industrije – izdavače, knjižare i knjižnice, odabire jedan grad kao svjetsku prijestolnicu knjige (World Book Capital).

Dan hrvatske knjige obilježava se 22. travnja odlukom Sabora Republike Hrvatske iz 1996. godine, a u spomen na Marka Marulića, koji je toga dana 1501. godine dovršio svoju "Juditu" i datum označava početak hrvatske književnosti.

Provjeri svoje poznavanje dječje književnosti rješavajući kviz:

Kreće nova, 14. sezona Nacionalnog projekta za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja     za OSNOVNE ŠKOLE. Čitaju učenici od 5. do 8. razreda. Zainteresirani za čitanje i sudjelovanje u kvizu znanja mogu se javiti u školsku knjižnicu.

Tema: "I love London"

Knjige s kojima ćemo se družiti ove sezone:

Doyle, A.C.: Sherlock Holmes : Grimizna istraga

Mikulan, K.: Pekinezer Princ u službi Njezina Visočanstva

Walliams, D.: Zvijer iz Buckinghamske palače

8.3. 2023. učenica Lucija Stantić iz 5.a razreda, Leni Britvić i Marija Došen iz 7.b razreda sudjelovale su na županijskom natjecanju Čitanjem do zvijezda i osvojile 2. mjesto u Gradu Zagrebu, te se tako plasirale na nacionalno natjecanje koje će se održati 5. svibnja u Čakovcu.

Pozivamo sve zainteresirane na susret s književnikom Tomislavom Šovagovićem, autorom knjige  "Spremište Trešnjevka"

“Upravo zbog vlastitoga dnevnika, nenapisanoga u ono vrijeme, svjestan da je svaka istina subjektivna, a doživljaj uvijek osoban, poželio sam tri i pol desetljeća poslije barem malo ispuniti prazninu i napisati knjigu koja, vjerujem, djelomično vraća dug onom klincu i svim drugim dječacima i djevojčicama, ako su kojim slučajem zaboravili na svoje djetinjstvo.”....

T. Šovagović: “Spremište Trešnjevka”

Autor je skupa s još velikim brojem učenika 11. veljače 1985. godine krenuo u 3.f razred naše škole, (tada OŠ "Jarun") i svoje sjećanje opisao sljedećom rečenicom:

“Nisam želio otići iz rodnoga grada, ali nakon duljeg razmišljanja utješila me spoznaja da će se učenici u svim razredima susresti prvi put, klinci svih “zemalja” ujedinjeni pod istom kupolom zdanja od bijelih cigala, nasmiješenoga i u ovoj noći, kada školska svjetiljke čuvaju skupocjenu zgradu od kradljivaca školskoga dnevnika.”

T. Šovagović: “Spremište Trešnjevka"

Čitajte knjige i u Mjesecu hrvatske knjige (15.10.-15.11.)  i sudjelujte u  Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja 2022.

Tema: NIJE LAKO KAD SI MLAD

www.mhk.hr/kviz/

S. Glavašević: Priča o djetinjstvu

23. 9. Dan europske kulturne baštine

BAŠTINA : ukupna sačuvana i njegovana dobra KULTURNA BAŠTINAMATERIJALNA (pokretna i nepokretna) NEMATERIJALNA (prakse, predstave, običaji, tradicija i dr.)Na UNESCOVU popisu RH ima zaštićeno 10 materijalnih i 17 nematerijalnih kulturnih dobara

Popis materijalne i nematerijalne kulturne baštine RH na UNESCOVU POPISU

STRATEGIJE ČITANJA  ZA UČENIKE OD 1. - 4. RAZREDA  1. I 2. DIO

STRATEGIJE ČITANJA  ZA UČENIKE OD 5. -8. RAZREDA  1. I 2. DIO

Međunarodni dan knjige: na rođendan bajkopisca Hansa Christiana Andersena

2. Savjeti za djecu.jpg
3. Check lista za roditelje.jpg

2021. godina proglašena je Godinom čitanja u Hrvatskoj

"Čitanje je jedan od preduvjeta za sudjelovanje u kulturi te ono kao takvo utječe na poboljšanje kvalitete života pojedinca i društva, što nam je u ovim iznimnim okolnostima prijeko potrebno. Između ostalog, jedan od razloga proglašenja ove godine Godinom čitanja jest i pandemija koronavirusa koja nas je zbog predostrožnih mjera uvelike okrenula čitanju."  (MZO)

Knjižnica OŠ Bartola Kašića ovim povodom provodit će projekt "Upoznajmo hrvatsku književnu i znanstvenu baštinu" te redovito donositi tekstove koje ćemo objavljivati na ovim stranicama. Cilj nam je potaknuti na čitanje i bolje upoznavanje naših književnika i znanstvenika i njihovog doprinosa kulturi i znanosti.

7. veljače: Dan sigurnijeg interneta