Aktivnosti naše škole u slučaju online nastave
Autor: Administrator , 25. 10. 2020.

Poštovani roditelji,

slijedom pogoršanja epidemiološke situacije sve veći broj škola primoran je prijeći na nastavu na daljinu. Srećom, u našoj školi to još uvijek nije slučaj i nadamo se da će tako ostati, ipak smatrali smo potrebnim pripremiti se i za takav scenarij.

Više pod OPŠIRNIJE.

U tu su svrhu uprava škole i Vijeće roditelja pokušali osmisliti rješenje koje bi omogućilo kvalitetniju online nastavu u Bartolu Kašiću. Osnovne ideje koje je pripremio predstavnik roditelja u školskom odboru Boris Jokić možete naći u prilogu, a temelje se na sljedećem:

• Jasna struktura radnog dana učenika i odgojno-obrazovnih radnika.
  • Živi kontakt između odgojno-obrazovnih radnika i učenika.
  • Planiranje primjerenog nastavnog opterećenja na razini pojedinog razrednog odjela/generacije učenika intenzivnom komunikacijom predmetnih nastavnika.
  • Prilagodba praćenja, vrednovanja i ocjenjivanja.
  • Stabilnost ICT infrastrukture.
  • ICT osposobljenost odgojno-obrazovnih radnika i učenika.
  • Dodatan angažman škole i zajednice u vidu osiguravanja informatičke infrastrukture posebice za djecu iz ekonomski manje privilegiranih obiteljskih okruženja.
  • Posebna rješenja za učenike s posebnim potrebama (teškoće u učenju, invaliditet, darovitost).

U skladu s prijedlogom u školi je pokrenuto osposobljavanje nastavnika za korištenje Google Clasroom i Microsoft Teams platformi pod vodstvom nastavnika informatike Damira Poljaka te je pod vodstvom ravnateljice pokrenuta i izrada mogućih scenarija satnice kod nastave na daljinu.

Kao što možete pročitati u prijedlogu jedan od ciljeva je opremanje 4 - 8 online učionica u samoj školi u kojima bi u slučaju prekida nastavnog procesa za jedan razredni odjel ili cijelu školu, razredni i predmetni nastavnici mogli održavati svoju nastavu u stvarnom vremenu. To je izrazito važno jer je u našoj školi internetski signal snažniji, stabilniji i brži nego u kućanstvima nastavnika. Te bi učionice trebalo opremiti prijenosnim računalima, kamerama i mikrofonima koji bi poslužili da se izlaganja mogu izvoditi i na školskoj ploči ili za prezentaciju praktičnih radova, izvođenje pokusa, prezentaciju vježbi (npr. TZK). Organizacija ovakvih online učionica može značajno poboljšati kvalitetu, valjanost i pouzdanost nastave na daljinu.

Nadamo se da će ova zajednička inicijativa naići na vaše odobravanje jer nam je svima cilj osigurati što kvalitetnije obrazovanje naših učenika.